Ohlednutí za ročníkem 2018
K pramenům zdraví / IPMT 2018
Modul 4: Srdce života
Mezioborová konference zdravotnických a dalších pomáhajících profesí
11.–18. srpna 2018 | Český Krumlov
Téma ročníku 2018
Srdečně Vás zveme na čtvrtou letní konferenci z cyklu K pramenům zdraví. Zveme Vás do proudu myšlenek a prožitků, které nám na jedné straně umožní hlouběji porozumět lidskému srdci a na druhé straně nás seznámí s charakterem a zákonitostmi středního období života. Střed lidského života, srdce jako orgán středu – to je naše letošní téma: „Srdce života“.
V jakém smyslu je srdce středem lidského organismu? Jak mohu jako lékař a terapeut porozumět dalším bytostným úrovním srdečního orgánu a naučit se je vnímat? Jak mohu nově získané znalosti využít ve svém každodenním životě a v práci s pacientem? Jaké možnosti léčby z toho vyplývají? Na cestě k tomuto porozumění vyjdeme z poznatků moderní medicíny a naše poznání prohloubíme pomocí antroposofie Rudolfa Steinera. Účastníci konference se budou moci seznámit s antroposofickým lékařstvím anebo své poznatky z této oblasti prohloubit.
V návaznosti na konference s tématy „podmínek pro vznik nového lidského života a narození“ (2015), „dětství“ (2016) a „mládí a dospívání“ (2017) se chceme v tomto roce věnovat období středu života. Mladý člověk ponejprv prožívá postupnou – na dospívání navazující – individualizaci a rozvoj osobnosti, což by mělo vyústit v samostatně zvolené, samostatně uchopené a z vlastní odpovědnosti utvářené střední období života. K tomu patří vedle vzdělání a počátku pracovní činnosti také nalezení životního společenství, vstup do partnerského soužití a založení rodiny. V těchto vývojových procesech stojí mladý dospělý člověk stále znovu před výzvou vnímat nově sám sebe i své okolí a hledat a nalézat v něm své místo. Mnohdy se mu může zdát, že je postaven před úkoly, které převyšují jeho možnosti a schopnosti, ale právě prožití a zvládnutí takovýchto výzev může vplynout do další biografie jako požehnání, přinášející životní zkušenosti a zralost. Co nám může pomoci na cestě individuace? Kde najdeme prameny zdraví? Jakou roli může sehrát spiritualita při zvládání krizí středního období života?
Tak jako je srdeční orgán – doložitelně až do fyziologických procesů – orgánem vnímání ve vztahu k periferní cirkulaci, tak jsme i my v dospělosti vyzváni, abychom stále znovu vnímali naše bezprostřední a vzdálenější okolí a přijali ho do našeho biografického vývoje. A tak, jako srdce každým svým úderem dává krvi nový, osvěžující impuls, který je pak nesen celým lidským organismem, jsme i my jako vyvíjející se bytosti povoláni vnášet do společnosti a našich životních společenství oživující impulsy.
Touto mezioborovou konferencí chceme lékařům a terapeutům, farmaceutům a kněžím, učitelům a studujícím, zkušeným i hledajícím nabídnout prostor pro spolupráci a vzájemné sdílení zkušeností. Rádi bychom zde vytvořili srdečností prodchnutý prostor, který nás všechny naplní novým životem a láskou a který nám dá sílu utvářet náš každodenní život tak, aby byl našim pacientům, žákům, klientům, zkrátka všem našim bližním ku prospěchu. Pokud se nám to podaří, pak naše konference naplní svůj cíl.
Cílová skupina: Pomáhající profese – lékaři, farmaceuti, terapeuti, zdravotní sestry a další pracovníci ve zdravotnictví; učitelé a vychovatelé; psychologové, psychoterapeuti, kněží, sociální pracovníci, pečovatelé a studenti všech těchto a příbuzných oborů.
Lektoři a jejich témata / pracovní skupiny
Hana Giteva:
Eurytmie
Johannes Weinzirl:
Úvod do práce dopoledních skupin: a) Goetheanistická cvičení na téma Stupně přírody v člověku | b) Práce s textem – R. Steiner: „Podstata lidství“ / „Neviditelný člověk v nás“
Peter Heusser:
1) Základy vědy a teorie poznání
2) Antroposofie a věda
Matthias Girke :
Onemocnění srdce a oběhového systému v dospělosti
Georg Soldner:
Vývoj a fyziologie srdce, terapie srdečních onemocnění v dětském věku
Ursula Soldner:
Zevní ošetření v antroposofické medicíně
Tomáš Boněk:
Biografické výzvy a spirituální otázky středu života
Ueli Seiler-Hugova:
Dobra se nedočkáš, když jej nevykonáš – Proces tepla a Parsifalova iniciace
Eva Krčmáriková:
Arteterapie – Srdce jako orgán vnímání (2 skupiny s totožným obsahem)
Judith Müller:
Psychosomatika středu života
Ursula Heusser:
Eurytmie – Vzpřímenost mezi ochablostí a zatuhnutím
Vlastimil Trnka:
Hudební pozorování v krajině srdce a času
Večerní přednášková řada „Srdce života“
1) Matthias Girke: Srdce jako orgán tepla
2) Georg Soldner: Srdce jako pumpa?
3) Johanna Boňková: Srdce jako orgán rytmu
4) Peter Heusser: Srdce jako orgán poznání
5) Matthias Girke: Srdce jako střed života
6) Tomáš Boněk: Srdce jako živoucí chrám Krista
7) Georg Soldner: Srdce jako orgán integrace
Zpětný pohled na týden 11.–18. 8. 2018
od Ewy Gardzielewské
(Upozorňujeme čtenáře, kteří se konference nezúčastnili, že většinu z níže napsaného nebudou moci plně pochopit a ocenit…)
pátek 17. 8. 2018 / Srdce jako orgán tance
Nejraději se pohybuje v rytmu slovanské hudby.
K vnitřnímu pohybu mezi JÁ a TY se připojí MY, které je spojované společným tancem a humorem. Místo principu „jeden po druhém“ a „jeden vedle druhého“ se objevuje „jeden s druhým“, „jeden v druhém“. K Parsifalovým silám sebepoznání a seberozvoje se připojují síly Gawainovy, síly poznání druhých od srdce k srdci, síly empatie.
K ideálu svobody, která je hnací silou evoluce, přichází další ideál. Můžeme jej vytušit…
A srdce tančí a směje se.
čtvrtek 16. 8. 2018 / Srdce jako živoucí chrám Krista
Spirála přichází v srdci do klidu, zastaví se, nabere sílu a znovu vyjde do světa. Přicházíme k sobě, potkáváme svoji vlastní bytost – někteří ji najdou v tužce, jiní v ořezávátku anebo ve školní gumě.
Stavíme most mezi minulostí a budoucností, jako lidé jsme se po cestě evoluce vydělili ze všech přírodních říší a teď potřebujeme mít srdce s očima, srdce, které vidí. Srdce, které se otevře pro Krista – skrz prožitek vlastní bezmoci, skrz údiv a úctu.
A srdce vidí.
středa 15. 8. 2018 / Srdce jako střed života
V tlukotu našeho srdce pociťujeme slunce a do noci si s sebou odnášíme hvězdu ze zářícího nebe. V duchu nacházíme střed díky meditaci, v duši se naše cítění rozvíjí v orgán vnímání, v těle se na křížení cév odehrává metamorfóza života ve světlo a vědomí.
Volné dopoledne – v tomhle roce jsme si nedáchli. Dospělí lidé ze svobody stvoří stovky iniciativ.
A srdce svítí.
úterý 14. 8. 2018 / Srdce jako orgán poznání
Michael vítězí nad drakem, osvobozuje myšlení z hlavy a otvírá mu cestu k srdci. A až k palci u nohy.
Tak jako my lidé zvnitřňujeme živé myšlení v srdci, tak zvířata zvnitřňují gesta a prvky přírody v průběhu evoluce. Z makrokosmu se stává mikrokosmos.
Vše dobré a krásné přinášíme do středu, semínko klíčí a roste do podoby velkého stromu a pramen zdraví klokotá. Pramen zdraví, který jsme našli – v tělocvičně gymnázia v Českém Krumlově.
A srdce se uzdravuje.
pondělí 13. 8. 2018 / Srdce jako orgán rytmu
Krev pomalu a éterně proudí z periferie k srdci, z plic přichází oduševnělá a občerstvená a kolotá zase zpět. Srdce vnímá protiklady, propojuje je a rytmizuje polarity do společného tance. Člověk je skrz naskrz rytmem a srdce je jeho dirigent.
Vše plyne a prolíná se, i přechody mezi přírodními říšemi.
A srdce dýchá a tepe.
neděle 12. 8. 2018 / Srdce jako pumpa?
Opravdu tu v sále sedí 250 pump?
Cožpak to není rozdíl, jestli se pohybujeme mechanicky jen sami ze sebe, bez ohledu na okolí, anebo svůj pohyb necháme vést okolím, podle jeho potřeb?
Není snad srdce spíše trojčlenným orgánem, v němž se setkává periferie a centrum, uvedeným v puls, produchovnělým ohněm gesta S, produševnělým vzdušným R, oživeným vodním L a zpevněným zemí?
Hledej v sobě a najdeš svět. Hledej ve světě a najdeš sám sebe.
A srdce žije.
sobota 11. 8. 2018 / Srdce jako orgán tepla
Srdce je teplo a potřebuje teplo ke svému uzdravení. Ve finské sauně se cítí skvěle – ale potřebuje také duševní teplo v podobě srdečných vztahů a duchovní teplo v podobě nadšení, životních cílů a individuálně stanovovaného smyslu života.
A když už jsme u smyslu… proč jsem vlastně právě zde? Co mi leží na srdci? Sálem zní violoncello s houslemi, pak samotné violoncello, pak ticho.
A srdce zní. 250-krát.