Lektoři konference
Franz Ackerman
Narozen 1951 v Curychu, žák waldorfské školy. Později se podílel na založení nové waldorfské školy, na které pak 11 let působil jako třídní učitel. Dvacet let byl ředitelem pečovatelského domu/domova důchodců. Inicioval vznik Pracovního kruhu pro kulturu umírání při švýcarské Antroposofické společnosti. Pořadatel a lektor kurzů o kultuře umírání (Sterbekultur.ch), spolutvůrce informačního portálu o umírání Sterben.ch. Dlouholetý člen představenstva švýcarské Antroposofické společnosti.
Hana Adamcová (dříve Giteva)
Eurytmistka, věnující se pedagogice, umění, léčebné eurytmii a vzdělávání dospělých. Studium sociální terapie a léčebné pedagogiky (na dnešní Akademii sociálního umění Tabor), eurytmie ve Vídni a pod vedením Jiřiny Lexové v Praze, a léčebné eurytmie v Praze a v Dornachu. Ve spolupráci s eurytmickou školou v Norimberku založení projektu Vzdělávání pro učitele eurytmie v Čechách (2002–2007, 2010–2015). 12 let pedagogické praxe na waldorfských školách v Semilech, v Praze Ruzyni, v Praze na Opatově a v MŠ Koněvova. Spoluzakladatelka vzdělávání léčebné eurytmie v Praze (2005–2008). Vyučovací aktivity v Čechách, Bulharsku, Německu, Rakousku a v Jižní Koreji. Praxe ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové (oddělení psychiatrie) a v Arlesheimu v Lukas-Klinik. Spoluzakladatelka Sdružení pro antroposofickou medicínu a sdružení Eurythmea. Koordinátorka IPMT vzdělávání v ČR. Od r. 2009 praxe léčebné eurytmie v Praze.
Michael Anders
Vystudoval ekonomii na univerzitě Witten/Herdecke. Profesně se pak zaměřil na neziskový sektor a krizový management. Od r. 1993 působí jako poradce v různých léčebně-pedagogických a sociálně-terapeutických institucích, v oblasti možností jejich dalšího rozvoje a při stavbách budov. V letech 2004–2008 byl kancléřem (hospodářským ředitelem) vysoké školy Alanus Hochschule v Alfteru, do roku 2012 působil na stejné pozici na univerzitě Witten/Herdecke. Od roku 1999 je i spolupracovníkem nadace Software AG Stiftung.
Tomáš Boněk
Je knězem Obce křesťanů a jednatelem představenstva Antroposofické společnosti v České republice. Vyučuje v Akademii sociálního umění Tabor v Praze a na kněžských seminářích Obce křesťanů ve Stuttgartu a Hamburku. Přednáší doma i v zahraničí o vývoji vědomí v kulturních epochách, mysterijní moudrosti a dějinách křesťanství, duchovní christologii, antroposofii, duchovních aspektech ochrany životního prostředí a dalších tématech. Jako zástupce kněžského kruhu se podílí na přípravě každoročního setkání o pastorální medicíně v Goetheanu v Dornachu. Studoval na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy a na kněžském semináři Obce křesťanů ve Stuttgartu. Po vysvěcení působil dva roky jako farář Obce křesťanů v africké Namíbii. Od roku 2005 je ženatý, manželka Johanna je antroposofická lékařka pocházející z Německa; mají tři děti. Se svým otcem Janem Boňkem napsal dvě knihy: České korunovační klenoty a Karlštejn.
Kristýna Brabcová
Vystudovala léčebnou pedagogiku a sociální terapii na Akademii sociálního umění v Praze, antroposofickou arteterapii (tamtéž, s diplomem Lékařské sekce v Dornachu) a arteterapii na FTVS UK v Praze. Praxe v Association la Branche, Loussanne (Schweiz), praxe na Fakultní nemocnici v Hradci Králové (psychiatrie), odborná stáž na Paracelsus-Krankenhaus Bad Liebenzell (Německo) – onkologie. Spolupráce se švýcarskou internátní školou Schlössli Ins (terapeutické pobyty mladistvých). Arteterapeutka v Camphillu v Českých Kopistech (2006–2018). Spoluzakladatelka waldorfské Svobodné základní školy Třebušín/Litoměřice (2015), kde v současné době pracuje (arteterapie, zástupkyně ředitelky, školní družina). Lektorka vzdělávání arteterapie na Akademii sociálního umění v Praze. Členka rady Sdružení pro antroposofickou medicínu (2018).
Milan Černohorský
Narozen v roce 1970, vzdělání v oboru strojírenství, pracuje jako IT specialista. V roce 2016 dokončil studium v oboru Umělecký truhlář. Účastnil se řady waldorfských, uměleckých a pedagogických seminářů. Lektor řezbářských kurzů.
Wolfram Engel
Narozen v roce 1962 v Bamberku. Studium farmacie ve Würzburku, atestace v oboru lékárenství, studium mineralogie a obhájení titulu Dr. rer. nat. (RNDr.) v oboru farmaceutická chemie ve Würzburku. Od roku 1992 zaměstnancem firmy Weleda AG (Schwäbisch Gmünd), vedoucí výroby na Oddělení účinných látek a surovin (se zaměřením na minerály a sestavování receptur, tzv. kompozic) a „odpovědná osoba“ dle zákona o léčivech (§15 AMG), odborný lékárník pro farmaceutickou technologii. Rozsáhlá vzdělávací, přednášková a publikační činnost (mimo jiné v časopisu Merkurstab, spoluautor publikace Anthroposophische Pharmazie, SaluMed 2017). Jeho hlavním životním tématem je proměna substance/podstaty, na různých významových úrovních.
Lydia Garnitschnig
studovala medicínu ve Vídni, promovala vědeckou studií ve spolupráci s Univerzitou Witten/Herdecke (kde se nachází antroposoficky orientované pracoviště – katedra pro teorii medicíny, integrativní a antroposofickou medicínu). S antroposofickou medicínou se seznámila v roce 2011 a stala se pro ni důležitým základem a východiskem pro další práci. Vedle aktivní účasti na různých postgraduálních seminářích v rámci antroposofické medicíny se od roku 2017 angažuje v redakční radě Vademeca antroposofických léčiv a v redakční práci na portálu Anthromedics. Pracuje jako lékařka v předatestační přípravě na oddělení psychiatrie a psychoterapie pro děti a mládež na univerzitní klinice v Ulmu.
Anja Girke
Zdravotní sestra, specialistka na antroposofické pečovatelství, řadu let působí v antroposofické nemocnici Havelhöhe (Berlín). Spoluzakladatelka hospicu Christophorus (Berlín), v němž také dlouhodobě pracuje.
Matthias Girke
Narozen r. 1954 v Berlíně. Internista, diabetolog a lékař paliativní medicíny. Spoluzakladatel nemocnice Havelhöhe v Berlíně, kliniky pro antroposofickou medicínu, kde pracoval 21 let jako vedoucí lékař na interní klinice. V současné době zde zastává pozici poradce/konzultanta a je činný v ambulanci interní kliniky. V září 2016 převzal vedení Medicínské sekce Svobodné vysoké školy pro duchovní vědu při Goetheanu (Švýcarsko), od dubna 2017 je členem představenstva Všeobecné antroposofické společnosti. Autor knihy Interní medicína – základy a terapeutické koncepty antroposofické medicíny a dalších publikací.
Michaela Glöckler
Narozena v r. 1946 ve Stuttgartu. Waldorfská žačka, poté studium filozofie, historie, germanistiky a teologie ve Freiburgu a Heildelbergu, dále studium medicíny v Tübingenu a Marburgu, doprovázené kontinuálním samostudiem antroposofie. Specializace v pediatrii na klinice v Herdecke a na univerzitní klinice v Bochumi. Do roku 1988 aktivní pediatrická praxe, působila také jako školní lékařka na waldorfských školách. V letech 1989–2016 byla vedoucí Lékařské sekce v Goetheanu (Dornach, Švýcarsko). Věnuje se přednáškové činnosti a vzdělávání lékařů doma i v zahraničí. Bohatá publikační činnost, např.: Medicína na prahu, Nadání a postižení, Moc v mezilidských vztazích, Hovory o dětech, Spirituální etika a další.
Petr Górny
Medicínské vzdělání získal na 3. lékařské fakultě UK, toho času pracuje druhým rokem jako lékař v předatestační přípravě na oddělení všeobecné interny, gastroenterologie a onkologie v německém Lauchhammeru. S antroposofickou medicínou se setkal na konferencích IPMT v Českém Krumlově, dále ji studoval na Akademii Miloše Brabínka v Praze a na Eugen Kolisko Akademii ve Stuttgartu. Aktuálně studuje Rytmické masáže dle Dr. Ity Wegman a tvořivou řeč (Sprachgestaltung).
Oldřich Hozman
Narodil se v roce 1964 v Praze. V letech 1979–1983 vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze, obor tvorba interiérů a nábytku. V letech 1983–1989 vystudoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze architekturu a tvorbu interiérů a nábytku, v roce 1988–1989 absolvoval studijní pobyt na University of Industrial Arts v Helsinkách, studium zakončil diplomovou prací o designu nábytku z ohýbaného dřeva. V letech 2008–2010 studoval soukromě eurytmii. V letech 2012–2016 vystudoval antroposofickou uměleckou terapii na Akademii Raphael v Bratislavě. Pracuje jako architekt, věnuje se projektům organické architektury a návrhům budov waldorfských škol.
Karlheinz Lauer
Narozen v r. 1948. Osmnáct let pracoval jako vývojář a výzkumný pracovník (šest let v laboratořích IBM v Böblingenu, dvanáct let na univerzitě v Kostnici). V letech 1989–2000 působil jako učitel na waldorfské internátní škole Schloss Glarisegg ve Steckbronu (Švýcarsko). Věnoval se především výuce matematiky, přírodních věd a techniky na středoškolské úrovni (9. až 13. třída), epochám architektury a dějin umění, na waldorfské škole v Zürichu učil také zeměpis, geologii, biologii a antropologii. Řadu let byl členem vedení postgraduálního vzdělávání švýcarských waldorfských učitelů (WBT), se zaměřením na zeměpis a architekturu. Od r. 2008 působí jako externí lektor na Akademii antroposofické pedagogiky (AfaP) v Dornachu.
Thomas Meissermann
Studium medicíny a předatestační příprava ve Vídni. Vzdělání v antroposofické medicíně na Lukasklinik v Arlesheimu. Pracoval jako sekundář v Hamburku u Prof. Fintelmanna na antroposoficky orientovaném oddělení veřejné nemocnice. V roce 1992 založil terapeutikum (ordinace kombinovaná s terapeutickými procedurami) ve Vídni, pracuje v ordinaci tohoto terapeutika a ve městské nemocnici. Odborná kvalifikace v geriatrii, v rámci veřejné nemocnice ve Vídni založil a vedl antroposoficky orientované geriatrické oddělení pro včasnou neurorehabilitaci.
Petr Mílek
Studium všeobecného lékařství na soukromé univerzitě Witten/Herdecke (Německo), absolutorium 1997. Sekundární lékař na psychiatrii antroposofické nemocnice v Herdecke a na neurochirurgické rehabilitační klinice Hattingen, výcvik v integrativní Gestalt-psychoterapii na EAG Hückeswagen, výcvik v NLP (neurolingvistické programování – komunikační metody) v Kielu, odborný lékař pro psychiatrii a psychoterapii. V roce 2003 přesídlení do ČR, zaměstnán na univerzitní psychiatrické klinice v Hradci Králové, od roku 2007 jako vedoucí lékař denního stacionáře pro neurotické poruchy. V roce 2008 výcvik v systemických a rodinných konstelacích v Praze u Jana Bílého, v letech 2004–2008 vzdělání v chirofonetice, člen kolegia školy pro chirofonetiku. Od roku 2010 spoluorganizátor konferencí IPMT v Českém Krumlově, seminární a přednášková činnost, od roku 2017 předseda Sdružení pro antroposofickou medicínu.
Ueli Seiler-Hugova
Narozen 1942 v kantonu Bern (Švýcarsko), žák školy Rudolfa Steinera v Bernu, studium pedagogiky na Univerzitě v Bernu, třídní učitel, do roku 2006 ředitel a vyučující v antroposofickém zařízení Schlössli Ins (Švýcarsko), hostující profesor na lotyšské univerzitě v Rize, člen Evropského fóra pro svobodu ve výchově. Od roku 1992 docent v Akademii Tabor v Praze. Pořádá semináře, přednáší a působí jako mentor na českých waldorfských školách. Oblíbená témata: waldorfská pedagogika, vývoj psychologie, severská mytologie, nauka o hvězdách, nauka o smyslech, dějiny rosekruciánského proudu atd. Vydané knihy (částečně i v češtině): Barvy: vidět – prožívat – rozumět, Integrální nauka o hvězdách, Velká kniha o Parsifalovi, Johann Heinrich Pestalozzi – předchůdce a zvěstovatel Filosofie svobody Rudolfa Steinera.
Georg Soldner
Absolvoval studium medicíny, odbornost pediatrie (děti a mladiství). Od roku 1994 pracoval v Mnichově ve sdílené praxi se zaměřením na léčbu chronicky nemocných dětí. V letech 1993-2011 působil v představenstvu a od r. 2013 ve vedení Akademie antroposofické medicíny při Společnosti antroposofických lékařů v Německu (GAÄD). Dlouholetá přenášková a publikační činnost, m.j. spoluautor – společně s H. M. Stellmannem – základní publikace Individuální pediatrie a spoluvydavatel Vademeca antroposofických léčiv. Od r. 2016 zástupce vedoucího Lékařské sekce Svobodné vysoké školy pro duchovní vědu při Goetheanu v Dornachu.
Ursula Soldner
Narozena v r. 1949 ve Švýcarsku. Studovala obchodní školu (1966), pracovala pak v Curychu a Londýně. V r. 1972 absolvovala vzdělání pro zdravotní sestry a stala se v tomto oboru školitelkou. V r. 1979 absolvovala vzdělání v antroposofické medicíně na Ita Wegman Klinik v Arlesheimu, kde také pracovala jako zdravotní sestra. V r. 1982 svatba a narození dětí. Od r. 2002 pracovala na paliativním oddělení Nemocnice milosrdných bratří v Mnichově. V této době absolvovala odborné vzdělání v rytmickém vtírání a stala se specialistkou pro vzdělávání v antroposofickém ošetřovatelství. Od r. 2004 vlastní praxe pro rytmické vtírání, vnější obklady a zábaly, domácí ošetřování a seminární činnost.
Martin-Günther Sterner
Studium medicíny v Lübecku, Moskvě a Chicagu, odbornost gastroenterologie a akutní medicína. Od r. 2007 primář Centra pro integrativní vnitřní medicínu na První lékařské klinice v Lauchhammeru (Německo). Vede kurzy antroposofické medicíny v Maďarsku, Čechách, Japonsku, Taiwanu a na Ukrajině.
Johannes Weinzirl
Studium medicíny ve Vídni a v Basileji (2004-2011). Vzdělání v antroposofické medicíně na Akademii Eugena Koliska ve Stuttgartu a na Klinice Arlesheim. Promoce na univerzitě v Bernu. Pracuje jako lékař v předatestační přípravě, odbornost všeobecné vnitřní lékařství (FMH). Vědecký spolupracovník Institutu pro integrativní medicínu při Univerzitě Witten/Herdecke a Medicínské sekce při Goetheanu.