Ohlédnutí za ročníkem 2015
K pramenům zdraví / IPMT 2015
Modul 1: Muž, žena a dítě
Téma ročníku 2015: Muž, žena a dítě
Mezioborová konference zdravotnických a pomáhajících profesí / 9.–16. srpna 2015 / Český Krumlov
Cílová skupina: Pomáhající profese – především lékaři, farmaceuti, terapeuti, zdravotní sestry, porodní asistentky a další pracovníci ve zdravotnictví; učitelé a vychovatelé; psychologové, psychoterapeuti, kněží, sociální pracovníci, pečovatelé a studenti všech těchto a příbuzných oborů.
Letošní ročník konference K pramenům zdraví se tematicky zaměřuje na samý počátek lidského života. Tam nalezneme záhadu, kterou má člověk společnou s velkou částí živých organismů – dvojnost lidství, pohlavnost. Jejím spojením / sjednocením na fyzické rovině vzniká nová tělesnost, nový život. Jejím spojením na rovině sociální vzniká rodina, základní společenská forma, která nás zásadně ovlivňuje po celý život. Tímto obsáhlým fenoménem a dalšími neméně významnými otázkami okolo početí, těhotenství a porodu se budeme zabývat v obecné perspektivě integrální nauky o člověku i ve speciálních perspektivách jednotlivých povolání.
Pracovní skupiny
V nabídce pracovních skupin najdete úvod do antroposofické gynekologie, antroposofickou předporodní péči a porodnictví, embryologii a skupinu zabývající se polaritou železa a mědi v chemii a farmacii – tyto skupiny jsou zajímavé především pro zdravotnické profese. Dále jsou tu dvě skupiny, zabývající se polaritou mužství a ženství v sexualitě a utváření vztahů, podstatou, smyslem a úskalími manželství a širším pohledem na polarity a zacházení s nimi v lidské biografii, profesně cílící především na psychoterapeuty, psychology, kněží, sociální pracovníky a sociální terapeuty. Pro pedagogy a vychovatele je připravena pracovní skupina o sexuální výchově na školách.
Paralelní seminář: Antroposofické veterinární lékařství
Tento ročník přinese jednu specialitu. V rámci naší konference budou probíhat i dvě pracovní skupiny, zaměřené na veterinární lékařství: Úvod do antroposofického veterinárního lékařství a skupina o užití alternativní metody pulsní diagnostiky ve veterině i humánní medicíně.
A co ještě…
Jak je již na konferencích IPMT zvykem, budete se i letos moci těšit na ranní eurytmii, zaměřenou především na prožití principu polarity (zvláště polarity „mužskosti a ženskosti“), na dopolední praktické studium životních procesů a na skupinovou práci s textem, mající za cíl prohloubení schopnosti vlastního usuzování. Dále nabízíme dvě přednášky, určené i pro širokou veřejnost. Jednu přednese Wolfgang Gedäke a bude mluvit o krizi rodiny, o manželství a jeho perspektivě. Druhou prosloví Roland Frank a bude hovořit o úlohách antroposofické medicíny v dalším vývoji lékařství.
První večer konference nám zpříjemní koncert Tria Karageorgiev, poslední večer uspořádáme „Open stage“ a tanec s živou hudbou.
Lektoři a jejich témata / pracovní skupiny
Daphne von Boch:
K polaritám muže a ženy – železo a měď v chemii a alchymii
Marlene Brandl, Veronika Špicarová:
Porodnictví v antroposofické medicíně
Christian Breme:
1) Embryologie v prožitku modelování – o zázraku utváření člověka. 2) Sexuální výchova v pedagogice – ze spirituálního pohledu
Barbora Filípková, Karolína Svobodová:
Rovnováha polarit v průběhu života
Roland Frank:
1) Základy gynekologie – z hlediska akademické a antroposofické medicíny. 2) Přednáška pro veřejnost: Jaký může být přínos antroposofické medicíny pro budoucnost?
Wolfgang Gädeke:
1) Mužská a ženská konstituce – v partnerství, sexualitě a manželství 2) Přednáška pro veřejnost: Proč by mělo být celoživotní manželství s jednou ženou / jedním mužem problém?
Hana Giteva:
Eurytmie – „Má duše a svět jedno jsou…“
Michaela Glöckler / Tomáš Boněk:
Sexualita, duševní sebevýchova a duchovní vývoj – jak se mohou vzájemně podporovat a jak mohou vést k harmonizaci života?
Merja Riijärvi:
Péče o matku během těhotenství, při porodu a v šestinedělí
Johannes Weinzirl:
Úvod do práce dopoledních skupin. 1) Goetheanistická cvičení k prohloubení porozumění přírodě, vesmíru a člověku. 2) Práce s textem z knihy Rudolfa Steinera „Stupně vyššího poznání“
(Podrobnější informace najdete v papírovém letáku)
Paralelní seminář: Antroposofická veterinární medicína
Wilbert Beyer:
Antroposofické veterinární lékařství
Markus Steiner:
Pulsní diagnostika u zvířete a člověka
Zpětný pohled
aneb cesta pozpátku dny konference K pramenům zdraví 2015
sepsali Hana Giteva a Johannes Weinzirl
Sobota 15. 8. | Jiskření a tanec. V ohni cikánské kapely. Zpíváme a hrajeme (i divadelně) – multikulturní slavnost. V měsíčním světle se narodilo dítě. A život bude jasnější, těžší, bohatší. Já a Ty. Ty a Já. Jsme my.
Pátek 14. 8. | Manželství drží pohromadě smysl. V povinnostech i svobodě. V leže, v sedě i ve stoje. Obraz ožívá – měď! Začínají porodní bolesti. Kdo se nevyvíjí, bude vyvíjen. To platí pro každé zrození. Má duše a svět jsou jedno. Otáčíme se.
Čtvrtek 13. 8. | Stále ještě v děloze. Olověná tíže a 40 stupňů Celsia. Co je to vlastně známost na jednu noc? List má vždy dvě strany. Otázka nezní – „dobře nebo špatně“, ale „zdravě nebo nemocně“. V každém případě, pozor na vlastní fantazii!
Středa 12. 8. | Cítím svoji hvězdu. Hvězdy padají na Křížové hoře. Den v rytmu. Výlet a citronové obklady. Plnost a prázdnota. Co je to imaginace? Merkurova hůl. Síly se zvnitřní a osvobodí. V sedmi stupních kulturního vývoje. Otec má dva syny. Obřad posvěcení člověka.
Úterý 11. 8. | Já a ty ve sporu. Polarity muže a ženy. Jak oživit dvě mrtvé substance? Jaký je rozdíl mezi obrazem a pojmem? Moderní alchymie. 12 poloh předběžného Já. Co stojí za to, abychom byli nesmrtelní?
Pondělí 10. 8. | Vidíme a slyšíme. Koncept čtyřčlennosti. Početí v cyklu života. Tři, devět a šestnáct. Vnitřní zastávky na cestě za svobodou. Přírodě a společnosti vděčíme za mnohé. Svobodnou bytost ze sebe můžeme udělat jen my sami.
Neděle 9. 8. | Hudba a trio otevírají prostor k setkání. Zazní dvěstě jmen. Různá povolání, různé státy. Na mimořádném místě. V mimořádný čas. Kvůli mimořádnému tématu. Muž, žena a dítě. Lidé. Konec konců jde vždy o lidi. A tajemstvím člověka je iniciace. S něčím začít. Cítíte to? Začínáme.