Antroposofické veterinární lékařství – co je to?
Stručně řečeno: Antroposofické veterinární lékařství spočívá v prohloubení a obohacení akademické veterinární medicíny a její ryze přírodovědecké perspektivy o filosofické/antroposofické pojetí podstaty života a živých organismů. Toto pojetí nalézá svůj výraz především v univerzální čtyřčlenné typologii organismů, rozlišující 1. tělesnost, 2. utvářející a oživující síly organismu, 3. duševnost/citovost organismu, umožňující vznik vědomí a 4. jeho duchovnost – rozumnost, které se u zvířat projevuje nevědomě a druhově, zatímco u člověka je základem individuality a v individuální míře sestupuje do jeho vědomí. Z toho pak vyplývají nové možnosti porozumění podstatě zvířat, původu a podstatě jejich nemocí, nové možnosti pro diagnostiku a nové lékařské prostředky a postupy.
Pro koho je seminář určen
Seminář je určen především pro profesionály, zabývající se léčením a zdravím zvířat, tedy pro veterinární lékaře, ošetřovatele a chovatele zemědělských i domácích zvířat atp. Je nicméně otevřen i pro jiné vážné zájemce, např. pro biology, učitele biologie či pro angažované laické chovatele.
Program semináře
Proč je seminář přičleněn ke konferenci K pramenům zdraví? Protože sdílí metodologická východiska celé konference, především důraz na vlastní/autentické poznání a diagnostiku. Cvičení a školení odpovídajících schopností, tj. schopností pozorovat a usuzovat bez zátěže nevědomých předpokladů a představ, se odehrává v dopoledních pracovních skupinách. Jedná se o univerzální schopnosti, proto se na těchto pracovních skupinách mohou potkávat příslušníci všech zúčastněných profesí. Seminář Antroposofického veterinárního lékařství využívá tuto příležitost, aby si podobná cvičení nemusel organizovat zvlášť.
Program semináře tak sestává ze dvou částí:
1. Cvičení pozorování a usuzování – autentické diagnostiky (společný program). Tato část semináře probíhá dopoledne a společně s příslušníky jiných profesí. Sestává z ranní eurytmie (cvičení vcítění a prožívání, cvičení vůle a pohybu), ze cvičení v pozorování životních procesů a ze cvičení autentického uchopování myšlenek a logického usuzování na základě práce s myšlenkově bohatým textem.
2. Dvě pracovní skupiny veterinární medicíny (speciální program). Seminář je vystavěn tak, aby účastníci šli od setkání s praktickými jevy k jejich teoretickému uchopení. Proto je jako první (15:00 – 16:15) zařazena skupina Pulsní diagnostika u zvířat a člověka, zabývající se především diagnostikou na úrovni jemných tělesně-energetických procesů. Následuje (16:45 – 18:00) skupina Konstituce mláďat, podstata jejich zdraví a terapie nemocí, která navazuje na prožité fenomény a představuje teoretická východiska antroposofického veterinárního lékařství, aplikovaná na dané téma.
(Obě pracovní skupiny na sebe vzájemně odkazují, zároveň však platí, že dávají smysl i jednotlivě, je tedy možné absolvovat jen jednu z nich.)
Sylabus: Konstituce mláďat, podstata jejich zdraví a terapie nemocí / Wilbert Beyer
V této pracovní skupině se budeme dále seznamovat se základy antroposofické veterinární medicíny – tj. veterinární medicíny, rozšířené o filosofický-antroposofický pohled na podstatu života, přírody, živých organismů a organických i anorganických procesů. Začneme shrnutím základních východisek, jak je představil loňský seminář, a pak se budeme věnovat tématu letošního roku – veterinární medicíně u mláďat a mladých zvířat. Na konkrétních příkladech z praxe si přiblížíme otázky konstituce a zdraví mláďat, jejich očkování, růstu, dospívání a terapie. Dále si vyložíme principy soli, síry a rtuti a na pozadí této typologie přírodních procesů se budeme věnovat hlubšímu porozumění antroposofickým léčivům.
Sylabus: Pulsní diagnostika u zvířat a člověka / Markus Steiner
V této pracovní skupině se budeme snažit zažít své srdce jako smyslový orgán. Seznámíme se s metodou určování pozice orgánů pomocí pulzu a ukážeme si, jak se tato metoda vztahuje k pulzní diagnostice. Pomocí různých cvičení budeme hledat kvalitu prázdnoty a plnosti, které jsou nejdůležitějšími kvalitami pulsu. Pomocí pulzní diagnostiky budeme také zkoumat nemoci a jejich souvislosti se vztahy mezi člověkem a zvířetem. Budeme se zabývat také tím, jak léky ovlivňují kvalitu pulzu. V prvních hodinách budeme opakovat obsah minulého ročníku, díky tomu je skupina otevřená i pro nové účastníky.